O projekcie
W Swołowie, 19 października 2022 zakończono projekt „Wzmocnienie potencjału pomorskiej Krainy w Kratę poprzez rewitalizację zabytkowych budynków szkieletowych wraz z restauracją organów kościelnych we wsi Swołowo na potrzeby mieszkańców Pomorza i innych regionów Polski”. Z tej okazji przybyli liczni goście aby podziwiać efekty pracy wieloletniego i wieloetapowego projektu rewitalizacji zabytkowych budynków w miejscowości Swołowo.
Inwestycja powstała przy dofinansowaniu w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. Koszt całkowity; 13 962 173,77 zł, Dofinansowanie; 7 576 752,58 zł.
Koordynatorem projektu było natomiast Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Spotkanie rozpoczęło się w Zagrodzie nr 15, gdzie gości przywitały pani Wójt Barbara Dykier oraz pani Marzenna Mazur – Dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Głos zabrał również Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. Inwestycja została zrealizowana przez Gminę Słupsk, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku – Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, przy współpracy z Parafią w Bruskowie Wielkim.
O szczegółach związanych z procesem realizacji projektu opowiedzieli Dawid Gonciarz – kierownik Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie oraz Zbigniew Gach – Dyrektor Centrum Kultury Gminy Słupsk. W swoich wystąpieniach, zaprezentowali oni osiągnięcia, które zostały wypracowane przez ponad 4 lata nieprzerwanej pracy nad projektem.
Obiekty wchodzące w skład projektu w Swołowie
Zwiedzanie rozpoczęło się od zabytkowego domu mieszkalnego przeznaczonego na potrzeby ekspozycji Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Zorganizowano tu wystawę stałą poświęconą wiedzy ludowej z zakresu przyrody i medycyny ludowej Pomorza oraz wystawę etnograficzną. Teren budynku jest przeznaczony na organizację warsztatów.
Kolejnym obiektem na trasie zwiedzania była: przebudowana, zabytkowa, szkieletowa stodoła w Swołowie. Została ona odnowiona na potrzeby ekspozycji muzealnej, pt. „Swołowo- historie (nie)oczywiste”. W budynku odbywać się będą zajęcia edukacyjne dotyczące budownictwa wiejskiego Pomorza Środkowego.
Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryii Panny w Swołowie to obiekt o wielowiekowej tradycji. Niewątpliwie sercem i największym darem jest prospekt organowy. W ramach projektu przeprowadzono jego pełną konserwację i restaurację. O odnowionych organach opowiedział Zbigniew Gach, jednocześnie dając możliwość wszystkim zebranym, na wysłuchanie zagranego przez niego utworu.
Zagroda Swołowo
Ostatnim przystankiem było zwiedzanie zaadaptowanej zabytkowej czworobocznej zagrody wiejskiej nr 5 w Swołowie, w której utworzona została Zagroda Inicjatyw Twórczych. Kompleks budynków składa się, w centralnej części z zabytkowego domu mieszkalnego „Przystanek Artystów i Twórców”. Mieszczą się w nim pracownie artystyczne wraz z całorocznym zapleczem noclegowym.
W skład kompleksu wchodzi stodoła, której adaptacja polegała na utworzeniu przestrzeni z przeznaczeniem na prezentację wystaw poplenerowych. Znajduje się tam również wspaniale wyposażona przestrzeń gastronomiczna służąca, m.in. do organizacji warsztatów kulinarnych. Ponadto obecna jest sala konferencyjna oraz przestrzeń z przeznaczeniem na organizację wydarzeń kulturalnych. Podczas spotkania, zwiedzający mieli okazję spróbować potraw przygotowanych w swołowskiej kuchni jak i degustacji serów zagrodowych Statkiewiczówka. Oprawą muzyczną zajęły się SVAHY.
Częścią zagrody jest również budynek bramny adaptowany na potrzeby: prezentacji prac poplenerowych, otwarcia kawiarni wraz z sklepikiem z regionalnymi produktami. W budynku mieścić będzie się również remiza strażacka.
Przybyli goście nie kryli zachwytu i podziwu dla efektów jakie przyniósł projekt. Marszałek Mieczysław Struk zapowiedział dalsze działania na rzecz zachowania i uratowania innych szachulcowych budynków w miejscowości Swołowo.
Zachęcamy Państwa do odwiedzin stolicy Krainy w Kratę i spotkania się z nowo odrestaurowanymi zabytkami!
___________________________