NIEDZIELA PALMOWA W SWOŁOWIE

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, Zagroda Inicjatyw Twórczych w Swołowie oraz Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk zapraszają na obchody Niedzieli Palmowej 2 kwietnia 2023 w Swołowie.

Historia wydarzenia

Tradycje i zwyczaje wielkanocne pomorskich wsi to różnorodna, złożona i bogata historia. Jest to historia niezwykle interesujących tradycji przywiezionych z różnych zakątków Polski coraz bardziej odległych, ulegających przeobrażeniu i niejednokrotnie zapomnieniu. Obchody Niedzieli Palmowej w muzeum w Swołowie będą znakomitą okazją do zagłębienia się w symbolikę oraz charakter obrzędowości wielkanocnej. Pomogą nam poznać dawne, pielęgnowane przez wiele pokoleń, tradycje i zwyczaje, jak i te, które tworzymy dziś.

PROGRAM:

  • 10.00 – 16.00 – KIERMASZ RĘKODZIEŁA: stoiska lokalnych twórców i rękodzielników (pisanki, palmy, kwiaty, koszyki, szydełkowe ozdoby, zabawki, wyroby drewniane i ceramiczne oraz wiele innych barwnych niespodzianek „na zająca” i dekoracji wielkanocnych).
  • 10.00 – 16.00 – TARG PRODUKTÓW WIELKANOCNYCH: stoiska kulinarne przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz lokalnych amatorów dobrego smaku (m.in. swojskie wędliny, wielkanocne wypieki i potrawy oraz inne regionalne specjały).
  • 11.00 – MSZA ŚWIĘTA w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Swołowie. Po zakończeniu Mszy procesja z palmami do siedziby muzeum.
  • 12.00 -15.00 – WIELKANOCNE WARSZTATY: pieczenie wiosennych zajączków, malowanie pisanek, samodzielne wykonywanie cukrowych baranków, tarcie chrzanu.
  • 12.00-15.00 – PREZENTACJE PALM WIELKANOCNYCH uczestników Pomorskiego Konkursu na Tradycyjną Palmę Wielkanocną.
  • 15.00 – ROZSTRZYGNIĘCIE IX POMORSKIEGO KONKURSU NA TRADYCYJNĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ.

Zapraszamy w imieniu organizatorów!

Bieżące informacje dotyczące wydarzenia, można znaleźć pod linkiem: Niedziela palmowa w Swołowie

plakat niedziela palmowa w swołowie

Skip to content