Nad tym projektem od dwóch lat pracował cały sztab ludzi, a przez niektórych nazywany jest trzecim etapem ożywienia Swołowa. Tym razem liderem jest gmina Słupsk, która przejęła historyczną zagrodę numer 5. To w niej pojawi się za dwa lata „Zagroda Inicjatyw Twórczych”, którą będzie zarządzać Centurm Kultury Gminy Słupsk. Będzie to więc druga instytucja kultury, która będzie działać na terenie malowniczej wsi.
W ramach tej zagrody powstanie też świetlica wiejska. Po remoncie zagroda będzie chyba jedną z najładniejszych świetlic w tym kraju. Powstanie na bazie 150-letniej stodoły, gdzie zachowane zostaną stare elementy, ale gdzie dołożone zostaną także pewne nowości. Projekt obejmuje też dwa budynki zarezerwowane dla muzeum. Mowa o stodole z czworobocznego gospodarstwa. Zgodnie z planem pojawi się w niej wystawa poświęcona młynom wodnym i wietrznym. Tam też odbywać mają się zajęcia edukacyjne dotyczące budownictwa wiejskiego i uruchomiony zostanie też park dawnych maszyn. Z kolei w budynku mieszkalnym znajdującym się na wjeździe od strony szosy darłowskiej pojawi się stała wystawa poświęcona ziołolecznictwu i medycynie ludowej.
To nie koniec. W projekcie wygospodarowano środki na remont organów kościelnych w kościele filialnym. Co więcej, przebudowane mają zostać drogi w okolicy stawu. Wytyczono już ścieżki dla rowerzystów, którzy nie będą musieli trząść się już na wiekowej kostce brukowej.
Projekt jest o tyle ciekawy, że nie kładzie nacisku tylko na funkcje kulturalne, które oczywiście są w nim zawarte, ale też prospołeczne i prorozwojowe. Ma to zachęcać i przyciągać ludzi do przekształcania swojej działalności w kierunku produkcji żywności ekologicznej. W Swołowie działa już serowarnia, istnieje możliwość zakupu mleka czy wyrobów z gęsiny, już w tej chwili całorocznie.
Planowany całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia to 14,4 miliona złotych.