Rewitalizacja Swołowa - swolowo.pl

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.
High contrast
TPL_SITEB3_LANGUAGE_SWITCH DE

subslide1

There is no translation available.

Nad tym projektem od dwóch lat pracował cały sztab ludzi, a przez niektórych nazywany jest trzecim etapem ożywienia Swołowa. Tym razem liderem jest gmina Słupsk, która przejęła historyczną zagrodę numer 5. To w niej pojawi się za dwa lata „Zagroda Inicjatyw Twórczych”, którą będzie zarządzać Centurm Kultury Gminy Słupsk. Będzie to więc druga instytucja kultury, która będzie działać na terenie malowniczej wsi.

W ramach tej zagrody powstanie też świetlica wiejska. Po remoncie zagroda będzie chyba jedną z najładniejszych świetlic w tym kraju. Powstanie na bazie 150-letniej stodoły, gdzie zachowane zostaną stare elementy, ale gdzie dołożone zostaną także pewne nowości. Projekt obejmuje też dwa budynki zarezerwowane dla muzeum. Mowa o stodole z czworobocznego gospodarstwa. Zgodnie z planem pojawi się w niej wystawa poświęcona młynom wodnym i wietrznym. Tam też odbywać mają się zajęcia edukacyjne dotyczące budownictwa wiejskiego i uruchomiony zostanie też park dawnych maszyn. Z kolei w budynku mieszkalnym znajdującym się na wjeździe od strony szosy darłowskiej pojawi się stała wystawa poświęcona ziołolecznictwu i medycynie ludowej.

To nie koniec. W projekcie wygospodarowano środki na remont organów kościelnych w kościele filialnym. Co więcej, przebudowane mają zostać drogi w okolicy stawu. Wytyczono już ścieżki dla rowerzystów, którzy nie będą musieli trząść się już na wiekowej kostce brukowej.

Projekt jest o tyle ciekawy, że nie kładzie nacisku tylko na funkcje kulturalne, które oczywiście są w nim zawarte, ale też prospołeczne i prorozwojowe. Ma to zachęcać i przyciągać ludzi do przekształcania swojej działalności w kierunku produkcji żywności ekologicznej. W Swołowie działa już serowarnia, istnieje możliwość zakupu mleka czy wyrobów z gęsiny, już w tej chwili całorocznie. 

Planowany całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia to 14,4 miliona złotych. 

Teilen

Dołącz do newslettera

bądź zawsze na bieżąco z aktualnościami

loga ue