Muzeum - swolowo.pl

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.
Wysoki kontrast
TPL_SITEB3_LANGUAGE_SWITCH PL

subslide1

Muzeum


Muzeum w Swołowie, będące oddziałem Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, funkcjonuje od 2008 roku. Wtedy to otwarto dla zwiedzających Zagrodę Albrechta (Zagroda nr 8), stanowiącą przykład typowej czworobocznej zagrody bogatego chłopa, jakie występowały m.in. na Pomorzu w XIX i XX w. W 2012 roku muzeum powiększyło się o kolejne budynki i przyjęło nazwę Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.

MKLP w Swołowie to muzeum na wolnym powietrzu, w którym prezentowana jest historia i kultura dawnych mieszkańców Pomorza. Muzeum położone jest w trzech częściach wciąż żywej wsi. Najbardziej reprezentacyjna Zagroda Albrechta pełni dziś tę samą funkcję co dawniej – rozbrzmiewa głosami gęsi pomorskich, kaczek, kur, owiec i koni. Wnętrze i wyposażenie domu mieszkalnego ukazują dostatek i bogactwo jej niemieckich właścicieli. W Zagrodzie nr 14 zwiedzać można chałupę zagrodnika, kuźnię i dom chlebowy. W budynkach na terenie Zagrody nr 15 prezentowane są wystawy multimedialne poświęcone pomorskiemu ciesielstwu i tkactwu, a także historii tego obszaru. 

 

Przejdź do Muzeum

 

Udostępnij

Dołącz do newslettera

bądź zawsze na bieżąco z aktualnościami

loga ue